Poczucie bezpieczeństwa

Jak zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa?

Poczucie bezpieczeństwa to jedna z najważniejszych potrzeb w życiu każdego człowieka. Według
psychologów wpływa ona na samopoczucie, a także prawidłowe funkcjonowanie i zadowolenie z późniejszego życia. Dlatego więc już od urodzenia rodzice robią wszystko, aby dziecko czuło się
komfortowo i pewnie, niezależnie od otoczenia.

Stały rytm dnia zapewnia poczucie bezpieczeństwa

Od dawna wiadomo, że stały rytm dnia jest czymś, co wpływa na większość dorosłych. Porządek równa się harmonii całego życia. Właśnie dlatego rutyna powinna być wprowadzana od maleńkości, dlatego pojawia się już w takich placówkach takich jak przedszkola, gdzie lekcje zawsze mają w sobie coś z codziennych, powtarzalnych rytuałów. Aby dziecko czuło się bezpiecznie, należy od małego dać mu poczucie stabilizacji – chociażby poprzez wprowadzenie rutyny związanej z pielęgnacją lub nauką. 

Plan dnia grupa 6 latków

Czemu rutyna jest ważna

Jeśli dziecko wie, czego spodziewać się o danej porze dnia, wie wtedy, że nic je nie zaskoczy. Nikt nie pozbawi go specjalnego czasu z mamą, tatą lub rodzeństwem, ponieważ będzie ono wiedziało kiedy jest planowany.

Jak widać, na bezpieczeństwo wpływ mają powtarzalne czynności oraz czas ich wykonywania. To jednak nie wszystko – przedmioty również mogą grać większą rolę w życiu malucha. Ukochana pluszowa zabawka, stary, czerwony samochodzik lub lalka podarowana przez babcię to jedne z rzeczy, które mogą mieć większy wpływ na komfort dziecka niż nam się wydaje. Każda z tych rzeczy może pomóc w zaśnięciu, postawieniu pierwszego kroku w progu budynku szkoły czy też pozbyć się strachu przed dentystą.

Dlaczego obecność rodziców i kontakt z nimi są takie ważne?

Rodzice są pierwszymi osobami, jakie poznaje dziecko zaraz po narodzinach. To oni przez kolejne kilkanaście lat wychowują je i kształtują jego charakter. Adekwatna troska, uważność, a także stabilność emocjonalna ze strony mamy i taty są tym, co wpływa pozytywnie na poczucie bezpieczeństwa malucha. Możliwość zwrócenia się o pomoc i świadomość tego, że rodzice zawsze będą obok, zapewnia dziecku komfort i oparcie. 

mama_tata

Dzięki czemu czuje się swobodnie niezależnie od tego w jakim jest aktualnie otoczeniu.

Stałość kontaktu z rodzicami sprawia, że maluch nie czuje się zestresowany ani nie ma wrażenia, że grozi mu niebezpieczeństwo. Pamiętajmy, że dzieci lubią się nam przyglądać, dlatego okazywanie stabilnych uczuć i emocji,
które nam towarzyszą jest jak najbardziej wskazane.

Zawsze rozglądajmy się za możliwością wyrażenia zainteresowania życiem dziecka, jego zainteresowaniami i osobowością. W kontaktach międzyludzkich ważne jest dbanie o siebie nawzajem i wkładanie wysiłku w poznawanie się coraz lepiej. Tak samo jest właśnie z budowaniem poczucia bezpieczeństwa – dziecko musi czuć się ważne i zauważone. 

Jasny przekaz i dobra komunikacja kluczem do sukcesu

Dziecko to istota, która każdego dnia nabywa trochę więcej umiejętności i wiedzy. Aby maluch czuł wsparcie rodziców i mógł budować poczucie bezpieczeństwa, niezwykle istotny jest jasny przekaz informacji.

Warto mówić wprost o uczuciach oraz o tym, jak wygląda świat. Dzieci z wiekiem dowiadują się wielu rzeczy od siebie nawzajem, dlatego kłamstwo lub naginanie prawdy nie doprowadzą do niczego dobrego. Prawidłowa komunikacja prowadzi do powstawania najlepszych relacji między rodzicem, a dzieckiem. Sprawia to, że maluch ma bezgraniczne zaufania do mamy i taty.

Małe kroki stawiane każdego dnia to klucz do sukcesu i sposób na podarowanie dziecku poczucia bezpieczeństwa.

przedszkole_mokotów