Zabawy na Dzień Dziecka

Czerwiec rozpoczynamy pięknym świętem - Dniem Dziecka. To niewątpliwie jeden z najbardziej wyczekiwanych przez maluchy dni (zaraz po 6 grudnia ;)). Nie ma się im co dziwić, bowiem każdy rodzic, opiekun - gdyby tylko mógł - podarowałby swojemu dziecku "gwiazdkę z nieba". Mamy dla Was pomysł na coś bardziej "przyziemnego" :D, ale bardzo ważnego. Czas - wspólnie spędzony z będzie pięknym prezentem dla każdego malucha.

W co chcesz się bawić?

Przejmijmy inicjatywę od dziecka i sami zaproponujmy zabawę:). Pamiętacie, w co najbardziej lubiliście się bawić jak byliście dziećmi? Odnajdźcie w sobie to „wewnętrzne dziecko” i przypomnijcie sobie zabawy, które sprawiały wam najwięcej radości.

W co chcesz się bawić?

Przejmijmy inicjatywę od dziecka i sami zaproponujmy zabawę:). Pamiętacie, w co najbardziej lubiliście się bawić jak byliście dziećmi? Odnajdźcie w sobie to „wewnętrzne dziecko” i przypomnijcie sobie zabawy, które sprawiały wam najwięcej radości.

Ciepło - zimno

Tę zabawę kojarzy chyba każdy z nas. Wybieramy dowolny przedmiot – klocek, piłkę, zabawkę, kredkę i chowamy ją w dowolnym  miejscu. Druga osoba zaczyna szukać, a my próbujemy ją nakierować słowami „ciepło” – jeśli jest blisko miejsca, w którym ukryliśmy nasz skarb, lub „zimno” – jeśli jest daleko. Możemy stopniować te wyrażenia (ciepło, cieplej, gorąco – im bliżej kryjówki, lub zimno, zimniej, itp.). Potem odwracamy rolę. Maluch chowa wybraną rzecz, a my szukamy. Możemy odmierzać czas, kto szybciej odnalazł nasz skarb.

Gniotek

Pamiętacie gniotki?:) Możecie je zrobić w domu ze swoimi maluchami. Potrzebna nam będzie mąka, balon, butelka 0.5l , mazak i ewentualne dodatki do ozdoby gniotka (włóczka, nitka, materiał). Mąkę wsypujemy do butelki (możemy użyć do tego lejka). Następnie nadmuchujemy balon, końcówkę obkręcamy trzy razy i próbujemy nałożyć ją na otwór butelki. Jeśli mamy już założony balon na butelkę – odkręcamy końcówkę balona (była obkręcona, żeby nie uszło powietrze) i przesypujemy mąkę z butelki do balona. Zdejmujemy balona z butelki, wypuszczamy resztę powietrza i zawiązujemy końcówkę balona. Nasz gniotek jest prawie gotowy:). Na koniec możemy narysować mu śmieszne miny i doczepić włosy. Jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia.

Nie taki diabeł straszny jak go rysują

Kojarzycie takie sceny z filmów, bajek kiedy zza drzwi wyłania się ogromny i straszny cień, a potem okazuje się, że to mały, słodki kotek?:) Sprawdźcie jakie cienie mają Wasze zabawki i przedmioty.
Do tej zabawy potrzebna nam będzie karta papieru, wybrane figurki, mazak i kredki. Na kartce papieru ustawiamy wybrane przedmioty. Następnie podświetlamy latarką nasze stanowisko pracy (w słoneczny dzień możemy to zrobić bliżej okna, skąd światło da nam Słońce:)) i rysujemy cienie. Który z nich jest największy? Którego najbardziej byście się przestraszyli? Czy jeśli zdejmiecie figurki będziecie w stanie dopasować odpowiedni cień do danego przedmiotu?:)

Wyjdźmy na dwór

Jeśli tylko pogoda dopisuje, wtedy możemy zorganizować zabawy na zewnątrz. Jak? Możemy pójść na spacer i poszukać przyrodniczych skarbów: kamyki, szyszki, patyki, etc. Następnie możemy układać z nich literki, napisy, zwierzątka, etc. Możecie także poszukać czterolistnej koniczyny…tak na szczęście;).

Kartka czy chodnik

Jeśli w swoich artystycznych dziełach nie lubicie się ograniczać, a pogoda sprzyja zabawom na świeżym powietrzu, to bierzcie kolorową kredę i do dzieła:)! Możecie tworzyć piękne rysunki lub….pograć w klasy:). Narysujcie na chodniku planszę i skaczcie ze swoimi maluchami:).

Wolno, wolno, szybko, szybko

Jak już wybierzecie się na spacer możecie narzucić jego reguły:) tzn. raz idziemy wolno, raz szybko, za chwilę skaczemy lub nie nadeptujemy linii:). Możecie też udawać sposób chodzenia różnych zwierząt. Pamiętacie jaki odgłos wydaje lew? Jak szybko biega antylopa?

Zabaw jest bardzo dużo, a ich wybór zależy tylko od tego, na co w danym momencie macie ochotę:) i jaka jest pogoda:). Tak naprawdę chodzi o to, aby pobyć ze swoim maluchem, pośmiać się, poprzytulać i poświęcić trochę uwagi:). To będzie najlepszy prezent na Dzień Dziecka:).