Dzień liczby Pi

W matematyce nie ma drogi specjalnie dla królów. Tyle jest w każdym poznaniu nauki, ile jest w nim matematyki. 

Matematyka królową nauk w przedszkolu

Nikogo nie trzeba przekonywać, że świat matematyki jest najszerszym obszarem dydaktycznym i najważniejszym. To nie tylko liczenie, cyfry, znaki ale tez logiczne myślenie, kombinowanie, orientacja w przestrzeni i w schemacie własnego ciała! 

Z doświadczenia widzimy, że jest to też ulubiony obszar nauki dzieci – przynajmniej na etapie przedszkolnym:-)  

Dzieci mają wrodzoną potrzebę dokonywania porównań, mierzenia, przeliczania, dodawania i odwzorowywania.

To wszystko to poważne matematyczne zagadnienia, których nie sposób zlekceważyć. Każdy spór o niesprawiedliwy podział klocków,  odtwarzanie prostych szlaczków czy ustawianie się w kolejności do wyjścia na plac zabaw są jedynie wierzchołkiem góry lodowej problemów matematycznych, z jakimi dzieci mają do czynienia. Kształtowanie tych umiejętności to znacznie więcej niż tylko nauka liczenia czy rozumienie liczb. Obejmuje to wiele innych aspektów, których wartość jest niezwykle istotna dla rozwoju dziecka.

Dodając do tego holistyczne nauczanie STEAM, okazuje się, że każdy projekt bez matematyki się nie uda a na pewno nie będzie tak fascynujący!

 

Olimpiada Matematyczna 2024

Niedługo święto liczby Pi. Obchodzone jest zwykle 14 marca, nawiązując do pierwszych trzech cyfr tej niezwykłej stałej matematycznej: 3.14. To dzień, w którym miłośnicy matematyki oraz wszyscy ci, którzy cenią naukę i odkrywanie, celebrują tę fundamentalną stałą, która występuje w geometrii, fizyce, inżynierii i wielu innych dziedzinach. 

Z tej okazji, Baby City organizuje dwuetapową Olimpiadę Matematyczną dla wszystkich miłośników matematyki w wieku od 4 do 6 lat. 

Naszym celem jest rozpalenie u naszych dzieci jeszcze więcej miłości do matematyki!!! Podzieleni na zespoły zmierzymy się z różnymi  zadaniami na doliczanie, odliczanie, odwzorowywanie, mnożenie i dzielenie. Zagramy w fantastyczną grę SET! Użyjemy magnetycznych klocków Nemi, przeliczymy na klockach Numico.

A ostatecznie skonstruujemy maszyny proste przy wykorzystaniu klocków Korbo i… sznurka, kleju, piórek i innych ważnych matematycznie pomocy dydaktycznych.  

Finał Olimpiady

Pod koniec marca odbędzie się Finał tej historii. 

Wszyscy chętni uczestnicy I etapu konkursu, zainteresowani finałem będą mieć szansę walczyć o najwyższą stawkę czyli uznanie Nauczycieli i zaproszonych Ekspertów z zewnątrz. Przewidziane są też nagrody rzeczowe:-)

W Finale wezmą udział przedszkolaki z Baby City oraz z zaprzyjaźnionego z nami bardzo zdolnego Przedszkola Tęczowy Ogród z Mokotowa.

Każda okazja jest dobra do integracji i nawiązywania przyjaźni. Pokażemy matematykę w nowym świetle, damy szansę na zespołowe odkrywanie zależności i prawidłowości. Damy szansę na kombinowanie i dyskusję w zespole. 

Czy będzie prosto i łatwo?

Dla nas miłośników matematyki pewnie tak. Ale czy dla wszystkich? Zdradzimy wam jedno z zadań finałowych. Tylko nie mówcie nikomu:-)

Zadanie.

Na murze ktoś napisał taki ciąg liczb:

1, 5, 10, 16, 23… 

Jakie będą następne 3 liczby?

Jeśli wiesz jaka będzie ostatnia liczba, zapisz ją używając zapałek i powiedz czy starczy nam 10 zapałek do jej zapisania. 

Łatwe? Jeśli znasz już odpowiedź, napisz ją w SMS na nr 609 627 077. Czeka nagroda:-)