To, że wspieranie prawidłowego rozwoju dziecka jest niezwykle istotną kwestią, uważamy za bezdyskusyjne :). Jedną z rzeczy, które doskonale nam w tym pomagają są zabawy sensoryczne. Poprzez dostarczanie różnorodnych bodźców wspomagają rozwój zmysłów dziecka, pomagają w poznaniu świata, rozwijają inteligencję, koncentrację i pamięć, a dodatkowo są idealny "dodatkiem" edukacyjnym":). Bawiąc się w ten sposób ze swoim maluchem, można osiągnąć naprawdę znakomite efekty, które (uwierzcie nam:)) zaprocentują szczególnie w dorosłym życiu:). Bo skoro może być łatwiej, to czemu ma być trudniej ;)?
Zalet zabaw sensorycznych możemy wymieniać bez końca:). Niewątpliwie jedną z nich jest to, że możemy do nich wykorzystać przedmioty i produkty spożywcze codziennego użytku.
W dniu dzisiejszym naszym gościem honorowym zostaje……MAKARON:).
Makaron jest genialnym materiałem do zabaw sensorycznych, a biorąc pod uwagę różnorodność jego kształtów, kolorów, struktur, wielkości – także edukacyjny. Można go używać na wszelakie sposoby:). Dostarcza wielu wrażeń wzrokowych – niektóre wzory są naprawdę kosmiczne:), dotykowych – to zawdzięczamy jego strukturom i kształtom, smakowych – różne składniki, z których został zrobiony kształtują preferencje smakowe maluchów.
Jak jeszcze można go wykorzystać?
Ozdoby świąteczne i okazjonalne
Do tego rodzaju zajęcia doskonale sprawdzą się makarony z wszelkiego rodzaju otworami np. penne, przypominające różne postaci (np. zwierzątka), literki itp. Szykujemy nasze makaronowe diamenty, sznurek/nitkę i przystępujemy do działania:). Nawlekamy w dowolnej kolejności;). Powstałe ozdoby mogą być piękną biżuterią (naszyjnikiem, bransoletką), albo w okresie świątecznym np. łańcuchem na choinkę. Jeśli macie ochotę, to możecie użyć kolorowych farb, które nadadzą powstałym ozdobom dodatkowych walorów wzrokowych:). Uwierzcie nam, że taka biżuteria będzie kiedyś warta miliony:).
Kolorowa rybka pływa w oceanie
To jedna z ulubionych zabaw dzieci:) prosta w przygotowaniu, ale jej wykonanie wymaga cierpliwości, koncentracji i dokładności:). Idealny do tego zadania będzie makaron penne- nasze rybki:), które możemy wcześniej pomalować farbami lub zabarwić spożywczymi barwnikami. Do łowienia posłuży nam plastikowa słomka (z wyginaną górną częścią). Rybki rozkładamy na stole, a wędkę bierzemy do ręki. Rurkę zginamy w miejscu do tego przeznaczonym i mniejszą częścią łowimy nasze ryby. Staramy się to zrobić bez pomocy drugiej ręki:). Złowiony makaron umieszczamy w miseczce i na koniec zliczamy nasze łowy:).
Mapa skarbów
Jeśli macie w domu małych piratów to ta zabawa będzie dla was idealna:). Najpierw musimy przygotować pudełko (najlepiej kartonowe). W jego górnej części wycinamy otwór (tak, aby dziecko mogło włożyć rękę). Do środka wrzucamy nasze "skarby" np. samochód, figurka, długopis, etc. a na wszystko wysypujemy różne rodzaje makaronów. Po znalezieniu skarbu maluch może opisać dany przedmiot (kolor, do czego służy, itp.) Doskonałym uzupełnieniem będzie wcześniej przygotowana mapa skarbów, która pozwoli naszym piratom na znalezienie pirackiej skrzynii:).
Uczę się
Do tego zadania przydatne będą makarony o różnych wzorach np. figurki zwierzątek, literki, itp. oraz farby i kartka papieru. Farbę najlepiej nałożyć na kartkę papieru lub specjalną paletę do farb. Wybieramy wzór makaronu, maczamy w farbie i odbijamy na kartce papieru. Pozwala to na stworzenie naprawdę genialnych obrazów, a przy tym nauczyć się np. literek:). Można także poprosić, aby dziecko wybrało litery odpowiednie dla swojego imienia i przy zastosowaniu tej samej metody napisało je na kartce.
Zastosowań makaronu jest naprawdę ogromna ilość. Można tworzyć ścieżki sensoryczne, zmieszać wszystkie rodzaje i je segregować (zabawa w Kopciuszka 😉 ), degustować, etc. Tak naprawdę tylko nasza kreatywność jest tu wyznacznikiem:). Jedno jest pewne…dzieci uwielbiają spędzać czas z rodzicami w szczególności na zabawie. Jeśli możemy przy tym wspierać jego prawidłowy rozwój to czemu tego nie wykorzystać:)?