Inteligencja szeroko rozumiana
Inteligentne dziecko to marzenie niejednego rodzica. Mądre, bystre, zdolne i najlepiej z pamięcią słonia…;) Na samą myśl serce pęka z dumy, a w głowie samoistnie tworzą się już wizje życiowych sukcesów. Tylko czy na pewno dziecko z wysokimi zdolnościami czysto intelektualnymi to potencjalnie bardziej szczęśliwe dziecko, a potem szczęśliwy dorosły, skazany na sukces? Wcale niekoniecznie. Jak wskazują badania, szanse na życiową satysfakcję wzrastają, gdy już od najmłodszych lat rodzice wspierają nie tylko rozwój umysłowy swojego dziecka, ale i emocjonalny. Co to jest inteligencja emocjonalna.
Czym jest inteligencja emocjonalna
Inteligencja emocjonalna jest niezwykle ważnym obszarem rozwoju dziecka, a potem bardzo istotną kompetencją w życiu dorosłego człowieka. To dopiero ona wraz z posiadanymi zasobami intelektualnymi umożliwia nam optymalne funkcjonowanie w różnych życiowych sytuacjach. Podpowiada jak reagować i co myśleć w obliczu zarówno trudnych, jak i przyjemnych zdarzeń.
W czym nam pomaga inteligencja emocjonalna
Pomaga w adaptacji, rozumieniu i porozumieniu. Wzmacnia zarówno samoświadomość, jak i świadomość tego co dzieje się wokół. Wyostrza „zmysł obserwacji” i wspiera wyciąganie trafnych wniosków.
Inteligencja emocjonalna więc, to zdolność nie tylko rozpoznawania przez nas własnych uczuć, ale także odczytywania zabarwienia emocjonalnego i intencji innych osób.
Inteligencja emocjonalna pomaga nam tym samym podejmować decyzje, ma niebagatelny wpływ na naszą motywację i radzenie sobie ze stresem.
Naukowcy o inteligencji emocjonalnej
Naukowcy inteligencję emocjonalną definiują, między innymi, jako zdolność rozpoznawania, wyrażania i kontrolowania własnych oraz cudzych emocji, a także zdolność wykorzystywania wiedzy emocjonalnej w procesie myślenia i działania. Osoby, które mają dobrze rozwiniętą inteligencję emocjonalną:
- szybciej i bardziej elastycznie przyzwyczajają się do nowych sytuacji,
- sprawniej pracują w zespołach,
- lepiej rozumieją innych ludzi,
- skuteczniej radzą sobie z planowaniem, a także z realizowaniem zadań,
- przez swoją uważność, wrażliwość i responsywność są postrzegane po prostu jako bardziej atrakcyjne społecznie i są bardziej lubiane.
Wiele pozostaje w naszych rodzicielskich rękach
Na szczęście wiele pozostaje w naszych rękach. Inteligencję emocjonalną bowiem można rozwijać od najmłodszych lat.
Wymaga to jednak zaangażowania znacznie większego obszaru mózgu, niż inteligencja mierzona testem IQ.
Warto mieć na uwadze, że największy wpływ na jej rozwój wciąż będą miały doświadczenia z okresu dzieciństwa i adolescencji (oraz poziom EI rodziców). Niebywała plastyczność umysłu małego i młodego człowieka, nie pozostaje tu również bez znaczenia.
Naukowcy dowiedli, że osiąganie coraz wyższego poziomu inteligencji emocjonalnej dokonuje się w powiązaniu z trzema aspektami:
- przemianami w obszarze rozwoju poznawczego,
- wzrastaniem stopnia ogólnej dojrzałości psychicznej,
- bogaceniem się doświadczeń (szczególnie tych w zakresie przetwarzania informacji emocjonalnych) – jak można się domyśleć, za ich ilość i jakość odpowiadają przede wszystkim jego dorośli opiekunowie.
Rozwój inteligencji emocjonalnej
Inwestycja w rozwój inteligencji emocjonalnej to inwestycja w przyszłość dziecka. Wychowując mądrze kieruj się zarówno rozumem, jak i sercem. Wszak jak pisał Goleman (psycholog, publicysta naukowy, specjalista w dziedzinie inteligencji emocjonalnej): „Sukces w życiu zależy nie tylko od intelektu, lecz od umiejętności kierowania emocjami”.
A na koniec mamy dla Państwa parę wskazówek, na co zwracać uwagę przy rozwijaniu inteligencji emocjonalnej dziecka.
Dominika Krakowiak – psycholog Baby City