EKO ZACHWYTNIK czyli weekendowe aktywności dla dzieci i rodziców aby wyruszyć w drogę zwaną EKOLOGIĄ
Przed nami pierwszy Dzień Wiosny (20.03) a niemal miesiąc później najważniejsze eko święto czyli Dzień Ziemi (22.04).
W tym czasie proponujemy wszystkim rodzicom aktywności lub wyzwania podnoszące ich świadomość ekologiczną i ukierunkowane na naturę.
Poniżej znajduje się kilka gotowych propozycji. Może Was też zainspirują? Wybierzcie coś dla siebie Zasada jest jedna – koniecznie wybierzcie się na spacer. A potem może będziecie mieć ochotę podzielić się z nami zdjęciami lub efektem waszej wyprawy na naszym FB?
ŚCIEŻKA PRZYJACIÓŁ PLANETY
Trenuj w sobie zachwyt i wdzięczność… wdzięczności czujesz wtedy gdy doceniasz i dostrzegasz dobre rzeczy wokół siebie. Otwórz się na to co dobre na świecie.
2. Słoik wdzięczności – narysuj lub zapisz za co jesteś wdzięczny planecie Ziemi. Może za ulubione drzewo w okolicy, może za smak wody prosto z potoku, może za kryjówki w dzikich chaszczach? A może za to poczucie, że las tu był setki las przed Tobą. Po tygodniu lub dwóch wyjmij wszystkie karteczki i przeczytaj je jeszcze raz. Może chcesz podzielić się swoimi zachwytami z mamą lub przyjacielem?
DROGA MISTRZYŃ MAŁYCH EKOZMIAN
Ekologia to nie są tylko wielkie rzeczy. Czasem to stawianie niewielkich kroczków do przodu. Działania lokalne, osiedlowe oraz domowe. Na przykład noszenie toreb wielokrotnego użytku na zakupy lub jeżdżenie do przedszkola na rowerze a nie samochodem..
1. Sprzątańce – pamiętaj – jeśli idziesz nad rzekę, do lasu lub na łono natury, wracając zabierz ze sobą sobą jeden śmieć, który leży na ziemi. Wrzuć go do najbliższego kosza. Ziemia będzie Ci wdzięczna.
2. Zamień stare na nowe – Zanim wyrzucisz stare zabawki, ubrania czy zużyte opakowania zastanów się czy nie da się ich wykorzystać w inny sposób. Starą puszkę, słoik lub wyszczerbioną filiżankę zamień na doniczkę, podartą firankę na woreczki wielokrotnego użytku a ze zużytych kartek stwórz masę papierową… rusz głową i twórz zamiast wyrzucać.
3. Stwórz EKO klub – na początek zaproś do siebie koleżankę, kilka osób z grupy przedszkolnej albo dużo dzieci z całego osiedla. Usiądźcie razem i wymyślcie chwytliwą nazwę oraz logo czyli znak klubu. Możecie stworzyć legitymacje członkowskie, koszulki klubowe, zaproszenia… opowiadajcie o swoich działaniach dorosłym i dzieciom. Jeśli potrzebujecie pomocy poproście o wsparcie osobę dorosłą, ale nie zapominajcie, że to Wy jesteście „głową” tego projektu. Działania, które podejmujecie mogą być proste, możliwe do wykonania. Zacznijcie od małych kroczków
SZLAK OBSERWATORÓW ŚWIATA NATURY
Naucz się obserwować świat zwierząt i roślin. Uważaj na zajęciach przyrodniczych, oglądaj filmy o świecie natury i czytaj książki. Znajdź przyjemność w zadawaniu pytań i szukaniu odpowiedzi
1. Znajdź drzewo przyjaciela – wszystko zaczyna się od drzewa, które jest dla ciebie jakoś ważne albo takie może się stać. Zadaj sobie pytanie czy to jest właśnie TO drzewo? I czy się z nim zaprzyjaźnię? A potem, weź je pod swoją opiekę. Obserwuj je przez cztery pory roku. Dowiedź się o nim jak najwięcej: co to za gatunek, gdzie lubi rosnąć, czy co mu sprzyja? Sprawdź kto jeszcze przyjaźni się z tym drzewem. Może jakieś ptaki, robaki lub wiewiórki… Możesz także napisać do niego list a potem ukryć go w jakimś zakamarku lub między liśćmi
TRASA WOJOWNIKÓW OD EKOLOGII
Czasem trzeba tupnąć nogą i głośno protestować np. przeciw zmianom klimatu, fabrykom produkującym strasznie dużo dwutlenku węgla. Użyj mocy wyrażania swojej opinii.
1. Stwórz plakat z dobrym hasłem – w ten sposób możesz pokazać, że się z czymś nie zgadzasz. Zastanów się do kogo kierujesz swoje hasło czyli kto je będzie czytał. Następnie pomyśl co chcesz ja jego pomocą zmienić, na co wpłynąć i dlaczego ten temat jest taki ważny. Pamiętaj, że dobre hasło nie jest za długie i dobrze jeśli się rymuje, wtedy łatwiej je zapamiętać. Możesz zapytać rówieśników i dorosłych czy to hasło do nich trafia… masz to! Teraz zostaje jedynie oprawa graficzna.
2. Zorganizuj ekologiczną akcje w przedszkolu, na podwórku lub w domu – zbierz innych, którzy myślą podobnie. Niech ten projekt będzie kreatywny i odważny. Może wspólny bieg po okolicy? Może założenie szklarni na przedszkolnym podwórku? A co powiecie na domowy kompostownik na resztki organiczne? Jeśli potrzebujecie wsparcia organizacyjnego i finansowego udajcie się do nauczyciela, pani dyrektor lub rodzica z Waszym fantastycznym pomysłem. Przedyskutujcie wszystkie za i przeciw i wcielajcie swój plan w życie.
3. Wygłoś lub przygotuj przemówienie – znasz historię Grety Thunberg? Ta dziewczynka pobudziła do działania setki osób na całym świecie. Ma dwa długie warkocze, okrągłą twarz i przenikliwe spojrzenie. Greta to szwedzka aktywistka, która walczy o naszą planetę. Mówi politykom to co myśli. Wytyka błędy dorosłym. Jednoczy młodych i dzieci na całym świecie. Możecie nie wierzyć ale nie zawsze taka była… spróbuj zmienić świat na lepsze i wypowiedzieć głośno jak przyczyniamy się do złego stanu naszej planety. Może masz pomysł jak to zmienić i kto powinien się tym zająć. Pamiętaj, że Twój głos ma znaczenie.