Wakacje 2023

Wakacje sensoryczne

Po pracowitym roku, każdy przedszkolak myśli już tylko o wakacjach. Odkładamy książki, odsuwamy na bok zajęcia, bierzemy duży oddech od pracy  i .. tworzymy, działamy, bawimy się!!!

Wakacje sensoryczne to czas na poznanie siebie lepiej, czucia, wąchania, smaków, dźwięków, aby przeżyć ten świat bardziej i z większą uważnością. Będziemy zdobywać wiedzę poprzez eksplorację, poszukiwanie, doświadczanie, tworzenie.

 Nie zapomnimy oczywiście o zabawach na świeżym powietrzu, pluskaniu w basenie, dłuższych i krótszych spacerach i wycieczkach.

Tydzień 1 - Wąchamy

Zastanowimy się,  czym jest zmysł węchu, gdzie jest zlokalizowany, do czego może nam się przydać a kiedy lepiej byłoby go nie mieć:-) Stworzymy pachnące kąciki, butelki węchowe, zapachowe świece a w okolicznych parkach poszukamy zapachów lata. Będziemy wąchać i węszyć 😉 

Tydzień 2 - Patrzymy

Sprawdzimy jak to jest nic nie widzieć i jak wtedy zachowują się pozostałe zmysły, poznamy alfabet Braille’a, pobawimy się w teatr cieni i zbudujemy kalejdoskopy. Postaramy się jak najwięcej doświadczyć eksperymentując z tęczą oraz malując na podświetlanych pudełkach.

Wybierzemy się do Planetarium, by zobaczyć gwiazdy. Sensoryczne wakacje w kosmosie.

Tydzień 3 - Słuchamy

W tym tygodniu zastanowimy się co w trawie piszczy, poszukamy dźwięków przyrody, stworzymy dźwiękowe butelki. Wspólne muzykowanie w ogrodzie z wykorzystaniem własnoręcznie zrobionych instrumentów? Owszem. Poznamy również tajniki języka migowego.

Pojedziemy na wyprawę do Muzeum Iluzji. 

Tydzień 4 - Dotykamy

Gniotki z kulek hydrożelowych, piankolina, masa nienewtonowska, doświadczenia termiczne z wykorzystaniem kostek lodu, zimnej i ciepłej wody oraz pary wodnej, tworzenie własnych opowieści sensorycznych – takie i wiele innych atrakcji czeka nas w tygodniu dotyku.

Wyprawimy się do Wioski pod Kogutem, naszego ulubionego miejsca na przeżywanie sensorycznych wakacji.

Tydzień 5 - Smakujemy

To będzie smakowity tydzień. Zaprosimy dzieci na grupowe gotowanie, również w plenerze. Zorganizujemy spotkanie z kucharzem i odwiedzimy przedszkolną kuchnię w poszukiwaniu smakołyków. Stworzymy także akcesoria do gotowania, które z powodzeniem można wykorzystać w ogrodowej kuchni.

Tydzień 6 - Utrzymujemy równowagę

W tym ruchowym tygodniu będziemy tworzyli i eksplorowali ścieżki sensoryczne, budowali huśtawki dla krasnali i sami bujali się aż pod chmury. 

Wspinanie się, równoważnie i sprawdzanie co dzieje się z naszym ciałem gdy tracimy równowagę – tak właśnie będziemy poznawać zmysł równowagi. Na koniec pojedziemy do parku linowego, by samodzielnie sprawdzić jak to jest z tą naszą równowagą

Tydzień 7 - Poznajemy świat wszystkimi zmysłami

Co zyskujemy dzięki współpracy wszystkich zmysłów? Dwa ostatnie tygodnie wakacji będą podsumowaniem projektu. Pobawimy się iluzją, stworzymy jadalne farby, poeksplorujemy wielozmysłową ścieżkę sensoryczną,  może nawet uda nam się stworzyć w przedszkolu kino 5D 

 

Na koniec pojedziemy do fantastycznego miejsca ulubionego przez dzieci – wioski sensorycznej. To będzie super zwieńczenie naszych wakacyjnych eksploracji. 

Już Was zapraszamy, bo jesteśmy pewni, że wakacje spędzone razem będą cudownym czasem pełnym wspólnych doświadczeń i zabawy 🙂

Chcesz do nas dołączyć?

wypełnij formularz kontaktowy:

Chcesz śledzić nasze przygody?

Polub naszą stronę na FB lub Instagramie