Świąteczny klimat

Świąteczny klimat? Jak to zrobić?

Już za chwilę, już za momencik… Święta Bożego Narodzenia! Z perspektywy dorosłego czas płynie zdecydowanie szybciej niż z perspektywy dziecka. W czasie kiedy my, dorośli mamy tyle obowiązków przed świętami, że nie wiemy za które zabrać się w pierwszej kolejności, dzieci odliczają dni, a oczekiwanie na święta z ich perspektywy wydaje się wiecznością. Oto kilka pomysłów jak zorganizować dzieciom czas przed świętami, żeby pamiętały o tych chwilach do końca świata. Tak jak my pamiętamy o świętach ze swojego dzieciństwa

Bożonarodzeniowe jarmarki pełne atrakcji

Jarmarki świąteczne na stałe zagościły w kulturze niemal wszystkich większych polskich miast. I bardzo dobrze, bo to bardzo fajne, klimatyczne imprezy, które wprowadzają w świąteczny nastrój i oferują szereg atrakcji – zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych! Z dużym prawdopodobieństwem spotkacie tam Świętego Mikołaja i zakupicie wspólnie rękodzielnicze prezenty dla całej rodziny, a także skosztujecie świątecznych przysmaków. 

Takim imprezom często towarzyszą stylizowane na starodawne karuzele – połączone z klimatycznym oświetleniem oraz zimową aurą tworzą bajkową scenerię, którą dziecko zapamięta na długo i urozmaici oczekiwanie na święta!

Niezwykłe świąteczne iluminacje

Alternatywą dla świątecznych jarmarków może być podziwianie świątecznych iluminacji – obecnie to nie tylko rozświetlone ulice i starówki, choć taki spacer po udekorowanym mieście to również strzał w dziesiątkę! 

Zimą wiele parków czy ogrodów botanicznych zmienia się w zaczarowaną, rozświetloną krainę, gdzie można podziwiać podświetlone postaci i scenerie z bajek! Wizyta w takim miejscu zachwyci nie tylko najmłodszych!

Czas dla… entuzjastów śnieżnych aktywności

Chyba każdy z nas pamięta to uczucie z dzieciństwa – radość pomieszana z ekscytacją, kiedy spadł pierwszy śnieg w sezonie. Przed dziećmi otwierają się wtedy niezliczone możliwości spędzania wolnego czasu! 

Zjazdy z góry na sankach, czy jabłuszkach to jedna z najfajniejszych, a zarazem najprostszych do zorganizowania aktywności! Dobrym pomysłem jest również wspólne lepienie bałwana, a może pokusicie się o zbudowanie igloo? 

Wiele emocji może przynieść też bitwa na śnieżki. Jazda na łyżwach. Jedno jest pewne – jeśli spadł śnieg, trzeba korzystać z tej ulotnej, pięknej aury – nie ma czasu do stracenia!

Świąteczny maraton… filmów!

Nie samym sportem człowiek żyje!

Dzieci docenią też atrakcje zorganizowane w domowym zaciszu. Jednym z pomysłów na przedświąteczny czas jest maraton filmowy. Produkcji związanych tematycznie ze świętami na pewno nie brakuje. Kto nie pamięta Kevina samego w domu?:-)

Warto nadać niezapomniany klimat i warto zaopatrzyć się w tematyczne przekąski: mandarynki, pierniczki czy kubek z gorącą czekoladą – oczywiście w świątecznym kubku! Jeśli nie macie jeszcze choinki, warto przynajmniej zapalić świąteczne lampki. Maraton filmowy w takiej oprawie będzie dla dziecka niezwykłym przeżyciem. I na pewno zapamiętany na długo

Świąteczne przedstawienia

Kolejnym pomysłem na wprowadzenie się w grudniowy nastrój i umilenie oczekiwania na święta jest wspólne wyjście do teatru. Teatr to zawsze podniosła atmosfera, odrobina magii, a także wyjątkowa oprawa. 

Wszyscy muszą się odpowiednio przygotować, włożyć eleganckie stroje i pamiętać o dobrych manierach. Świąteczne przedstawienia, w tym balety, jak „Dziadek do orzechów” czy „Jezioro łabędzie” pomagają poczuć ducha świąt i na długo zapadają w pamięć.

Pyjama Day, czyli dzień na luzie

W grudniowej nawałnicy obowiązków warto znaleźć chwilę na relaks by zrobić sobie dzień na luzie. Gdy wszyscy będą już odpowiednio ubrani i poczują się swobodnie, czas na rodzinne rozrywki. Zaplanujcie sobie maraton gier planszowych lub wspomniany  świątecznych filmów. Podczas seansu możecie tworzyć świąteczny łańcuch. Możecie też podzielić się na drużyny by zrobić konkurs na najdłuższy łańcuch.

A co powiecie na tańce w rytm świątecznych przebojów? Inna możliwość to uwiecznienie waszego radosnego nastroju podczas rodzinnej sesji ze świątecznymi akcesoriami. Nie ważne co dokładnie będziecie robić, najważniejsze by ten dzień spędzić po prostu wspólnie.

Wspólne przygotowania do świąt

A może by tak.. połączyć przyjemne z pożytecznym i zaangażować najmłodszych w przygotowania do świąt? Proste zadania takie jak ozdabianie pierniczków czy ubieranie choinki to kreatywne zajęcia, które zaangażują dzieci i sprawią, że oczekiwanie na święta upłynie szybciej, a najmłodsi poczują się potrzebni i dumni z możliwości zaangażowania w obowiązki dorosłych.

A najważniejsze to dać sobie czas, robić to, co nam sprawia przyjemność, albo to, co uwielbialiśmy robić z tatą i mamą kiedy samy byliśmy dziećmi – a to nie było tak dawno!

Wesołych Świąt od zespołu Baby City!!!