Zabawy prawopółkulowe

Zabawy prawopółkulowe przykłady

Do trzeciego roku życia strona prawa dominuje nad lewą. Idealnym tego przykładem może być sytuacja (znana zapewne wielu rodzicom), w której maluch wpada w złość, ponieważ nie chce np. wracać ze spaceru. Wszelkie nasze próby uspokojenia go i tłumaczenia nie przynoszą zamierzonych efektów. Musimy pamiętać, że takie postępowanie nie jest skierowane przeciwko nam. Takie zachowanie u naszego maluszka znajduje uzasadnienie w zasadach funkcjonowania mózgu. Zgodnie z powyższym, do pewnego wieku, jest to jedyna metoda wyrażenia swoich potrzeb przez dzieci.

Obie półkule wzajemnie się uzupełniają i wspierają w działaniu. Lewa strona odpowie za realizację pomysłu, który „wymyśliła” strona prawa. Nie ulega wątpliwości, że trzeba dbać i wspierać jedną i drugą półkulę. Zabawy lewopółkulowe już znamy. Poniżej przedstawiamy kilka ćwiczeń, które pomogą nam stymulować do pracy prawą stronę mózgu:).

  1. Zgaduj zgadula, w której ręce złota kula.

To jedno z tych ćwiczeń, które dzieci lubią szczególnie bardzo. Dlaczego? Ponieważ kojarzy się im z magią, wróżbami i czarodziejami:). W jednej ręce chowamy dowolny przedmiot, a druga pozostaje pusta. Następnie wykonujemy „mieszanie” rękami i prosimy malucha, aby wskazał gdzie znajduje się ukryty element.

  1. Widzę Cię!

Każda przedstawiona przez nas zabawa może zostać dowolnie rozbudowana. Wersja podstawowa tego ćwiczenia polega na ustawieniu kilku przedmiotów, klocków na danej powierzchni i przechodzeniu palcem od jednego elementu do kolejnego. Malucha zadaniem jest wodzenie za naszymi ruchami.
W wersji rozszerzonej możemy najpierw narysować np. ulice i dowolne punkty na kartce (np. sklep, apteka, kawiarnia, szkoła), następnie bierzemy figurkę, samochód i poruszamy się nim z jednego punktu do drugiego. Maluch bacznie obserwuje nasze ruchy. Oczywiście możemy ułożyć do tego dowolną historię, a następnie poprosić dziecko, aby powtórzyło po nas daną drogę.

  1. Przedstawienie czas zacząć

Któż z nas nie lubi wymyślać barwnych opowiadań:). Idealne do tego ćwiczenia będą tzw. pacynki. Możemy je kupić, zrobić z maluchem, lub posłużyć się zabawkami, które już mamy w domu. Dawno, dawno temu……..a dalej pozwólmy działać wyobraźni.

  1. Rachu-ciachu

Wszelkiego rodzaju wycinanie, naklejanie, sznurowanie, szydełkowanie czy zabawy ciastoliną, plasteliną, piaskiem kinetycznym, także stymulują prawą półkulę. Wspólne pieczenie ciasteczek? Czemu nie:)? Wspólnie możemy spędzić czas i upiec pyszne słodkości:).

  1. Wolny, wolny, szybki, szybki

Jaką piosenkę ostatnio nuci Twoje dziecko? A może razem macie swój ulubiony repertuar:).
Zaśpiewanie jej zmienionym głosem lub tempem będzie super zabawą i nie lada wyzwaniem.

 

Zabaw stymulujących rozwój danej półkuli jest bardzo dużo. Możemy je urozmaicać na różny sposób i rozszerzać o kolejne elementy. Jedynym ogranicznikiem będzie tu tylko kreatywność:). Jest jednak jeszcze bardzo ważna (o ile nie najważniejsza) kwestia, o której musimy pamiętać spędzając czas wspólnie z maluchem. Pozytywne nastawienie, spokój i dobre emocje:). Dzieci są doskonałymi obserwatorami i znakomicie radzą sobie z wychwyceniem naszych emocji. Każde ćwiczenie powinno być wykonywane bez pośpiechu, z uśmiechem i radością. Nie zapominajmy także o przytulaniu:). To obowiązkowy element każdego dnia:).