Wigilia to magiczny moment roku, w którym odsuwamy na dalszy plan codzienne troski i pragniemy być jak najbliżej z rodziną.
Z okresem Świąt Bożego Narodzenia łączą się wyjątkowe, piękne tradycje, do których w naszym kraju przywiązuje się tak wielką wagę, że pamięć o nich przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.
Choćby tajemnice jedynego w swoim rodzaju smaku pierogów z kapustą i grzybami według przepisu babci, czerwonego barszczu mamy albo najpyszniejszego makowca cioci. Do końca życia towarzyszą nam wspomnienia, gdy tata brał nas „na barana”, byśmy mogli dosięgnąć czubka choinki i uwieńczyć ją Gwiazdą Betlejemską, a dziadek przebierał się za Mikołaja, którego niecierpliwie wypatrywaliśmy.
A jak my obchodzimy te święta? Zapraszamy Film bożonarodzeniowy
Skąd pochodzi tradycja jasełek?
Nazwa tych poprzedzających Święta przedstawień pochodzi od słowa „jasło” i oznacza żłób. Według podań i kolęd na sianie w żłóbku mały Jezusek po swych narodzinach został ułożony do snu przez Maryję. Inna legenda głosi, że pierwszy tego rodzaju spektakl odbył się w 1223 roku we włoskim Greccio, a za jego twórcę uważany jest sam święty Franciszek z Asyżu. Co ciekawe, figury świętych początkowo były nieruchome i dopiero z upływem stuleci franciszkanie i bernardyni ożywili przedstawienia za pomocą marionetek.
Najwcześniejsze jasełka w Polsce datuje się na przełom XIV i XV wieku. Obyczaj przybył do nas wraz z kolędowaniem i początkowo miał miejsce wyłącznie w kościołach.
Autorem pierwszego oficjalnego tekstu polskich jasełek był Lucjan Rydel, poeta i dramatopisarz okresu Młodej Polski.
Bohaterowie jasełek
Charakterystyczną cechą jasełek było od wieków ukazywanie nie tylko biblijnych opisów narodzin, ale także nawiązywanie do współczesnej widzom codzienności. Często stanowiły one komentarz do aktualnych wydarzeń politycznych czy norm społecznych. Z tego powodu po dziś dzień przedstawienia Bożonarodzeniowe wystawiane są według przeróżnych scenariuszy. Obowiązkowo pojawia się w nich jednakże zawsze kilka tych samych postaci: Maryja, Józef, pastuszkowie, trzej królowie: Kacper, Melchior i Baltazar, aniołowie, zwierzęta, nierzadko też diabełek oraz narrator.
Przygotowanie przedstawienia
W Baby City jasełka to bez wątpienia najmilsze święto w roku. Dlatego z dużym entuzjazmem zabieramy się do przygotowań, a kolędy rozbrzmiewają już w salach z początkiem grudnia. Scenariusz najczęściej jest wspólnym dziełem nauczycieli i dzieci. Mali twórcy sami wybierają swoją rolę, przygotowują dekoracje a z pomocą rodziców stroje. Przygotowania do jasełek realizowane są w koncepcji TRP przez wspólną pracę wykonywaną dla rodziców.
Stroje i dekoracje
Wspaniałą okazją do wspólnej zabawy jest opracowanie specyficznych dla jasełek strojów aktorów oraz dekoracji scenicznych. Pomogą wcielić się w odgrywaną historię, wzruszyć publiczność oraz sprawić, że wszystkim udzieli się przedświąteczna atmosfera, gdy Boże Narodzenie jest już tuż tuż.
Samodzielne wykonywanie scenicznych przebrań oraz scenografii daje jednak szerokie pole do wykazania się pomysłowością w zakresie użytych materiałów.
My uwielbiamy Jasełka i czas dzielenia razem z dziećmi radością tego magicznego czasu. A Wy?