Jasełka – tradycja i zabawa

Wigilia to magiczny moment roku, w którym odsuwamy na dalszy plan codzienne troski i pragniemy być jak najbliżej z rodziną. Podzielić się z bliskimi opłatkiem i położyć kres waśniom.
Z okresem Świąt Bożego Narodzenia łączą się wyjątkowe, piękne tradycje, do których w naszym kraju przywiązuje się tak wielką wagę, że pamięć o nich przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.
Choćby tajemnice jedynego w swoim rodzaju smaku pierogów z kapustą i grzybami według przepisu babci, czerwonego barszczu mamy albo najpyszniejszego makowca cioci. Do końca życia towarzyszą nam wspomnienia, gdy tata brał nas „na barana”, byśmy mogli dosięgnąć czubka choinki i uwieńczyć ją Gwiazdą Betlejemską, a starszy brat przebierał się za Mikołaja, którego niecierpliwie wypatrywaliśmy.

W przedszkolach oraz szkołach z okazji dnia narodzin Jezusa rokrocznie odbywają się jasełka. Jest to wspaniała okazja do zaprezentowania swoich umiejętności przez dzieci oraz spędzenia czasu we wspólnym gronie rodziców i nauczycieli. Występom towarzyszy śpiewanie kolęd, efektowne stroje oraz dekoracje sceniczne, ukazujące przyjście Boga na świat w ubogiej szopce.

Skąd pochodzi tradycja jasełek?

Nazwa tych poprzedzających Święta przedstawień pochodzi od słowa „jasło” i oznacza żłób. Według podań i kolęd na sianie w żłóbku mały Jezusek po swych narodzinach został ułożony do snu przez Maryję. Inna legenda głosi, że pierwszy tego rodzaju spektakl odbył się w 1223 roku we włoskim Greccio, a za jego twórcę uważany jest sam święty Franciszek z Asyżu. Co ciekawe, figury świętych początkowo były nieruchome i dopiero z upływem stuleci franciszkanie i bernardyni ożywili przedstawienia za pomocą marionetek.
Najwcześniejsze jasełka w Polsce datuje się na przełom XIV i XV wieku. Obyczaj przybył do nas wraz z kolędowaniem i początkowo miał miejsce wyłącznie w kościołach.
Autorem pierwszego oficjalnego tekstu polskich jasełek był Lucjan Rydel, poeta i dramatopisarz okresu Młodej Polski.

Bohaterowie jasełek

Charakterystyczną cechą jasełek było od wieków ukazywanie nie tylko biblijnych opisów narodzin, ale także nawiązywanie do współczesnej widzom codzienności. Często stanowiły one komentarz do aktualnych wydarzeń politycznych czy norm społecznych. Z tego powodu po dziś dzień przedstawienia Bożonarodzeniowe wystawiane są według przeróżnych scenariuszy. Obowiązkowo pojawia się w nich jednakże zawsze kilka tych samych postaci: Maryja, Józef, pastuszkowie, trzej królowie: Kacper, Melchior i Baltazar, aniołowie, zwierzęta, nierzadko też diabełek oraz narrator.

Przygotowanie przedstawienia

Jasełka to bez wątpienia świetna zabawa, dlatego z dużym entuzjazmem biorą w nim udział dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym, a nawet starsza młodzież. Treści są dostosowywane odpowiednio do ich wieku, aby mogły zrozumieć sens wystawiania jasełek i rozgrywające się sceny. Scenariusz może być wspólnym dziełem rodziców, nauczycieli i wychowanków. Mali twórcy są zachęcani do układania pod nie wierszyków oraz piosenek, dedykowanych wydarzeniom, towarzyszącym narodzinom Jezusa, opisanym w Nowym Testamencie.

Stroje i dekoracje

Wspaniałą okazją do wspólnej zabawy jest opracowanie specyficznych dla jasełek strojów aktorów oraz dekoracji scenicznych. Pomogą wcielić się w odgrywaną historię, wzruszyć publiczność oraz sprawić, że wszystkim udzieli się przedświąteczna atmosfera, gdy Boże Narodzenie jest już tuż tuż.

Przedstawienia jasełkowe cieszą się tak wielką popularnością, że z łatwością znajdziemy stosowne kostiumy w wypożyczalniach. Samodzielne wykonywanie scenicznych przebrań oraz scenografii daje jednak szerokie pole do wykazania się pomysłowością w zakresie użytych materiałów oraz wyglądu kreacji. Zapewne nie zabraknie interpretacji anielskich skrzydeł, diablich ogonów, zwierzęcych rogów oraz gwiazd, w tym tej najważniejszej – Betlejemskiej.

Zachęcamy do kultywowania pięknej tradycji jasełek i dzielenia razem z dziećmi radości z wystawiania Bożonarodzeniowego przedstawienia. Możliwość organizacji, aktywnego uczestniczenia w spektaklu oraz bycia oglądanym przez bliskich są bezcennym doświadczeniem i źródłem niezapomnianych, rodzinnych przeżyć.

Dołącz do codziennej dawki zabawy! Każdego dnia udostępniamy mnóstwo pomysłów na spędzanie czasu z dziećmi!

Na Facebooku w grupie
Najlepszy Start w Drodze Ku Dorosłości 
publikujemy codziennie nowe wyzwania:

10:00
Jak zrobić coś z niczego?
11:00
Taneczna dawka ruchu
a o 14:00 czeka na Was Niespodzianka 😄