Projekt EKO

Uwielbiamy wiosnę! Słońce, zielone drzewa, trawy, kolorowe łąki i piękne ogrody - uśmiech sam pojawia się na twarzy:). Pozytywna energia i motywacja do podejmowania nowych wyzwań sprawiły, że rozpoczęliśmy nowy projekt: Projekt EKO.

Założeniem projektu jest nauka obserwacji przyrody, wyciąganie wniosków z przeprowadzonych działań i eksperymentów, a także obudzenie ciekawości do poznawania otoczenia. Przyroda kryje w sobie wiele tajemnic, niespodzianek i zagadek. Kolejną zaletą tego projektu jest to, że śmiało możecie wykonać przedstawione aktywności w domu:).

Trawiastogłowy

Zostań trawiastym stylistą fryzur:). Do tego zadania potrzebne nam będą rajstopy/pończochy/podkolanówki, ziemia, nasiona trawy, mała doniczka/pojemnik po jogurcie, nitka/sznurek, artykuły do ozdoby trawiastogłowego(oczy samoprzylepne, filc, etc.).

Na dół pończonych/rajstopy wsypujemy kilka nasion trawy, a następnie dosypujemy ziemi tak, aby powstała nam kulka o wielkości ok 10 cm. Po uformowaniu naszej głowy, zawiązujemy nitką końcowkę, a pozostałą ilość materiału obcniamy. Z powstałej kuli formujemy nosek i obkręcamy go nitką. Następnie doklejamy oczy, wąsy, uśmiech i wszystko co chcecie:). Naszą głowę umieszczamy w donicznce/kubeczku bez dziurek i….wystawiamy na słoneczo. Musimy pamiętać o regularnym podlewaniu naszego trawiastogłowego i….jego odpowiednim wyglądzie:). Jak już urosną mu trawiaste włosy – możecie dowoli je obcinać i obserwować jak znowu urosną:).

Mini działka

Każdego z Was zachęcamy do założenia swojej mini działki:). To doskonały sposób na pyszne, zdrowe warzywa i ogromną radość z faktu samodzielnego ich wyhodowania:). Możecie sadzić tak naprawdę co tylko chcecie. My postawiliśmy na rośliny szybko wschodzące tj. rzodkiewka, fasola, groch, kukurydza, bób, rzeżucha, itp. Zaczynamy od zasadzenia ich w płaskim pojemniku np. papierowej formie do pieczenia. Widok kiełkujących nasion cieszy każde oko:) i okno, ale musimy uważać, aby mocno operujące słońce nie poparzyło liści lub całej rośliny. Warto zatem zadbać o to, aby w odpowiednim momencie przenieść nasze rośliny do gruntu:).

Bombardowanie kwiatami

Poza mini działką założyliśmy także przedszkolną łąkę:). Ten innowacyjny sposób sadzenia kwiatów sprawia wiele radości wszystkim dzieciom i… dorosłym:). O czym mowa? O bombardowaniu kwiatami:). Tworzymy błotne kule z nasionami polnych kwiatów i sadzimi je poprzez obrzucanie/bombardowanie wybranego terenu:). Świetna zabawa gwarantowana:).

Podziemne pokoje

Chcecie wiedzieć jak poruszają się dżdżownice? Oto nasz sposób na odkrycie ich tajnych korytarzy:). Do tego zadania będziemy potrzebować stare akwarium, ziemię i dżdżownice:). Do przezroczystego pojemnika wsypujemy ziemię, wpuszczamy nasze osobniki:) i gotowe:). Możemy przystąpić do obserwacji:).


Zachęcamy Was także do zbierania i suszenia wiosennych kwiatów:). Doskonale sprawdzą się jako ozdoba okna w zastępstwie za nasze warzywa, które przenieśliśmy do gruntu:).