Mały alergik

Mały alergik w przedszkolu

Słyszeliście zapewne, albo sami doświadczyliście: Wygląda to mniej więcej tak: pięć dni w przedszkolu, tydzień (lub nawet dwa) chorowania.

Ktoś mógłby powiedzieć – „Dzieci łapią wirusy/bakterie od rówieśników i to normalne, że muszą swoje przechorować.” 

Jednak choroba chorobie nie równa i chorowanie może mieć nieustannie ten sam scenariusz. Zaczyna się od kataru, po jednym, dwóch dniach katar się nasila, trzeciego dnia pojawia się kaszel, czwartego dnia kaszel narasta i pojawia się gorączka. A potem zapalenie oskrzeli lub płuc.

Wizyta u alergologa

Dziecko prawdopodobnie reaguje alergicznie na jeden ze składników pokarmowych, bądź otoczenie, które wywołują katar, a następnie skurcz oskrzeli i w dalszej konsekwencji ich zapalenie. 

Ale co go uczula? Skąd nieustanny katar niezależny od pory roku?

dieta bezmleczna

Szukając przyczyny w spożywanych pokarmach warto odróżnić:

  1. nietolerancję pokarmową, czyli niemożności przetwarzania lub trawienia niektórych pokarmów,
  2. nadwrażliwość pokarmową wywołującą reakcję immunologiczną, która generuje wiele niepożądanych objawów, jak np. ból brzucha 
  3. alergię, czyli nadmierną odpowiedź układu odpornościowego na pozornie nieszkodliwą substancję.

Jeśli nie chcemy spędzić paru miesięcy prowadząc uważną obserwację i eksperymentując z wykluczaniem poszczególnych produktów warto zwrócić się do alergologa. Choć nadal usunięcie niektórych pokarmów z diety przez dwa do czterech tygodni, a następnie ponowne wprowadzenie ich jeden po drugim oraz obserwowanie objawów jest „złotym standardem” w określaniu, co może powodować objawy.

Na początek jednak wizyta u alergologa może okazać się zbawienna

Alergik w przedszkolu w świetle prawa

Coraz częściej i głośniej mówi się o alergii. Najnowsze obwieszczenie Ministra Zdrowia z 3 listopada 2022 r. w sprawie zaleceń postępowania dotyczących opieki nad uczniami alergicznymi dowodzi, że problem jest ogólnopolski a dzieci potrzebują odpowiedniego wsparcia.

Co do zasady każda publiczna placówka oświatowa powinna dostosować diety do potrzeb dziecka. W aspekcie prawnym, alergia pokarmowa, podobnie jak dobrowolne stosowanie u dziecka diety eliminacyjnej przez rodziców, nie może stanowić przeszkody do przyjęcia dziecka do przedszkola publicznego, jeżeli w postępowaniu rekrutacyjnym uzyskało ono liczbę punktów uprawniających do przyjęcia do wybranego przez rodziców przedszkola.

Przedszkole jest obowiązane zapewnić temu dziecku bezpieczne i higieniczne warunki pobytu oraz zapewnić możliwość korzystania z żywienia, ponieważ zgodnie z art. 108 pkt 4 ustawy Prawo oświatowe, przedszkole w zakresie realizacji zadań statutowych zapewnia dzieciom możliwość korzystania z posiłków.

… chyba, że rok szkolny już się rozpoczął, bądź wybieramy się do placówki niepublicznej

Wówczas o przyjęciu dziecka decyduje dyrektor przedszkola (art. 130 ust. 2 ustawy Prawo oświatowe). 

W przypadku odmowy przyjęcia do przedszkola dziecka ze stwierdzoną alergią, gmina będzie zobowiązana do wskazania innego przedszkola publicznego, które zapewni odpowiednie żywienie dziecku.

Podobnie jest w placówkach niepublicznych. Tutaj dyrektor na podstawie statutu decyduje o możliwości przyjęcia dziecka biorąc pod uwagę możliwości placówki. Niektóre diety, jak np. dieta bezglutenowa wymaga minimum 2 oddzielnych pomieszczeń do przygotowywania posiłków – jedno do przygotowywania standardowego menu i drugie dla menu bezglutenowego, jeśli dziecko jest alergikiem na jakikolwiek kontakt z glutenem.

A jak w to wygląda w praktyce przedszkolnej?

W naszym przedszkolu mamy obecnie wszystkie najbardziej popularne diety: bezmleczne, bezglutenowe, ale i wegańskie, wegetariańskie, wykluczeniowe.  I ponad 30 małych alergików. Nie wymagamy zaświadczeń zdrowotnych od rodziców, wierząc, że rodzice sami wiedzą, co jest dobre dla ich dziecka i co mu służy w zakresie posiłków. Czasami dieta nie wynika z kwestii zdrowotnych, lecz jest elementem filozofii danej rodziny w tym zakresie. A my nie chcemy jej burzyć.

alergia w przedszkolu

Przy odpowiedniej organizacji pracy i zintegrowanej współpracy z rodzicami, mały alergik może czuć się bezpieczny.

Cała kadra oraz oczywiście personel kuchenny są poinformowani i na bieżąco aktualizowani o tym, na co uczulone jest dziecko.

Taka dokładna informacja o diecie, oraz możliwych objawach choroby jak i lekach jakie trzeba podać jeśli doszłoby do przypadkowego kontaktu z silnym alergenem, są na bieżąco dostępne dla wszystkich osób pracujących w przedszkolu. 

Szkolenia z I pomocy

Organizujemy szkolenia z zakresu I pomocy oraz reagowania w sytuacjach np. wstrząsu anafilaktycznego. Często takie szkolenia są organizowane we współpracy z rodzicami małych alergików. Szczególnie przy skomplikowanych i niebezpiecznych alergiach. 

Jadłospis

Panie kucharki ustalają odrębny jadłospis na każdy dzień tygodnia dla różnych diet.

Zawsze istnieje konieczność zakupu przez przedszkole odpowiednich składników pokarmowych zamiennych dla tych, które wywołują u alergię.  

Przy tym panie kucharki muszą zadbać o to, by posiłki dla alergików nie były mniej (lub bardziej) atrakcyjne w wyglądzie niż posiłki standardowe. Jeśli planujemy na obiad zupę z soczewicy, na która uczulony jest Staś, robimy dla niego zupę pomidorową, która wyglądem przypomina tę pierwszą. 

Jeśli przygotowujemy budyń na podwieczorek, przygotowujemy tez budyń na mleku owsianym lub migdałowym. 

 

Ciężki kawałek pracy.

Ale radość ze zdrowia naszych dzieci jeszcze większa.