Mądre motywowanie

Pisaliśmy już na temat motywacji, o tym jak ważna jest dla każdego z nas, zarówno dzieci jak i dorosłych. Mimo iż różnimy się od siebie pod wieloma względami to kwestia motywacji jest dla wszystkich tak samo istotna. Można powiedzieć, że motywacja jest motorem rozwoju dziecka i kluczem do sukcesu, a jego funkcjonowanie w przyszłości zależy od warunków jakie mu stworzymy, jaką rolę odegramy we wzmacnianiu motywacji. To jak będziemy motywować swoje dziecko przełoży się na jego postawę, nastawienie, a także na jego zachowanie.

jak motywować dzieci?

Jak więc sprawić, aby nasze dziecko było zmotywowane? Jak zaszczepić w nim odwagę do podejmowania wyzwań, stawiania czoła niepowodzeniom?

Doceniaj wysiłek, nie tylko efekt
Według psychologa, profesora Ariely najprostszym sposobem motywowania dzieci jest skupienie się bardziej na chwaleniu wysiłków niż ich efektów. Dzieci potrzebują pochwał, zatem kiedy dziecko pokazuje rysunek nie mówmy mechanicznie, że jest on ładny. Można skupić się na technice wykonania pracy, dostrzec wysiłek w nią włożony. Ta sama zasada sprawdza się również w przypadku różnego rodzaju gier. Nie skupiajmy się jedynie na wygranej czy przegranej, zauważmy wysiłek, jaki został w tę grę włożony.
Doceniaj zachowanie dziecka
Bardzo ważne jest, abyśmy nie tylko odnosili się do tego, co się dziecku nie udało, ale często podkreślali małe dziecięce sukcesy. W psychologii bardzo dużą uwagę przywiązuje się do doceniania dzieci przez osoby dla nich ważne. Dziecko, które słyszy na co dzień komplementy zdobywa pewność siebie, wzmacnia poczucie własnej wartości. Doceniajmy zatem aktywności, które dziecko wykonuje w domu np. „Dziękuję, że posprzątałeś po sobie ze stołu”.
Aktywuj dziecko zamiast dawać rady
Każde dziecko miewa chwile zwątpienia we własne możliwości, chce się poddać, uważa że nie da rady, lub coś jest dla niego za trudne. Postarajmy się, aby nie wychodzić do niego od razu z gotowymi rozwiązaniami i radami. W takich chwilach najlepiej skupić się na wzmocnieniu motywacji dziecka, zapytać co udało mu się już zrobić, co jeszcze zostało, jak inaczej można to rozwiązać. Takie pytania zadane dziecku inspirują do nowych rozwiązań, zachęcają do samodzielności. Jeśli to dziecko wpadnie na rozwiązanie danego problemu będzie bardziej zaangażowane w działaniu.
Kochaj i akceptuj
Dziecko rozwijające się w atmosferze miłości i akceptacji o wiele łatwiej radzi sobie w życiu. Wsparcie płynące od najbliższych dodaje sił i zapału, a dziecko ma świadomość, że może liczyć na wsparcie i dzięki temu łatwiej nabiera wiary w siebie. Dlatego na każdym kroku wzmacniajmy w dziecku przekonanie o jego własnych możliwościach, akceptujmy jego słabości. Szczególnie w chwilach trudnych dla dziecka zapewniajmy o miłości i wspierajmy go. Jeśli dziecko uwierzy, że może czegoś dokonać, łatwiej poradzi sobie z trudnościami.

Warto pamiętać, że w kształtowaniu w dziecku motywacji do działań nie może być przymusu, nacisków. Stworzenie mu przestrzeni na to, co go cieszy, rozwija jest bardzo ważne. Już samo bycie przy nim ma ogromne znaczenie. Wymaganie od malucha na wczesnym etapie wielkich osiągnięć może spowodować zniechęcenie do aktywności i obniżenie poczucia własnej wartości. Starajmy się budować w domu atmosferę pełną zrozumienia i wsparcia po to, aby dziecko miało świadomość, że w razie niepowodzenia postaramy się wspólnie znaleźć rozwiązanie.